×

به مناسبت روز بین‌المللی سواد، زبان‌های اقلیت افغانستان آنلاین می‌شود

کابل –کتاب‌خانه آنلاین درخت دانش اعلام می‌دارد که به مناسبت روز بین‌المللی سواد، چهار زبان افغانستان: ازبیکی، نورستانی، منجی و سواجی به تارنمای این کتاب‌خانه افزود گشته است.
کتاب‌خانه درخت دانش مجموعه‌یی از منابع دیجیتل است که از سال 2014 به زبان‌های پشتو، فارسی و انگلیسی در افغانستان فعالیت دارد. افزودن چهار زبان دیگر از یک سو زمینه دسترسی گوینده‌گان این زبان‌های اقلیت  را به کتاب خانه فراهم می‌سازد و از سوی دیگر، کمکی است به حفظ و آگاهی‌دهی در مورد این زبان‌ها و میراث غنی زبانی افغانستان.
عبدالرحیم احمد پروانی، سردبیر مطالب کتاب‌خانه می‌گوید: " این نخستین تارنمایی است که به زبان منجی به نشر می‌شود. استفاده کننده‌گان این کتاب‌خانه از این پس می‌توانند مطالب خود را به این زبان‌ها به کتاب‌خانه بارگذاری کنند. ما آرزومندیم تخمی که کاشته‌ایم، ثمر بدهد."
گذشته از بی‌سوادی گسترده، افغانستان خانه تنوع شگفت‌آور زبان‌هاست. در افغانستان به 42 زبان سخن گفته می‌شود و این در حالی است که بسیاری از این زبان‌ها فاقد الفباء معیاری اند و به بسیاری از این زبان‌ها آموزش و پرورش و نشرات صورت نمی‌گیرد. پی‌آمد این وضعیت روشن است: فقط یک دهه پیش، بیشتر از 50 زبان مورد استفاده در افغانستان وجود داشت و بسیاری از زبان‌هایی که زنده مانده اند، در معرض نابودی قرار دارند. به طور نمونه، زبان‌هایی مثل انکو Inku، مغولی Mogholi، پهلوانی یا پالوانی Pahlavani و پاریا Parya گویش‌وران شناخته شده  ندارند؛ زبان‌های وتاپوری Wotapuri-Katarqalai منقرض گردیده و زبان‌های دومری Domari، پرموری Prmuri و تیراهی Tirahi نزدیک به انقراض اند.
کتاب‌خانه درخت دانش با کمک ترجمانان و زبان‌شناسان داوطلب به غنای مطالب در این زبان‌ها ادامه می‌دهد. این کتاب‌خانه برای فعلاً چندین عنوان کتاب را که توسط Hoopoe Books به نشر رسیده است، در خود جا داده است. هوپی بوکز داستان‌های کودکان را به زبان‌های مختلف اقلیت‌ها در افغانستان تولید کرده است.
 
برای دریافت اطلاعات بیشتر با ما در تماس شوید:
info@darakhtdanesh.org
برای مشاهده کتاب‌خانه درخت دانش روی www.darakhtdanesh.org  یا www.ddl.af  کلیک کنید.